RİCA ve HATIRLATMA

Paylaşmak elbette çok güzel. Ama ürün veya tasarımın sahibini hiçe sayarak kendine maletmek bence hiç hoş değil. Bu hususta daha duyarlı olmanızı, yayınlarınızda kaynağınızı belirtmenizi özellikle rica ediyor,

"5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası" gereği eser sahibinden izin alınmadan, web sitelerine yüklenmiş olan fotoğraf ve makalelerin kopyalanması, saklanması ve kullanılması suçtur !!!


diye tekrar hatırlatmak istiyorum. Lütfen yanlış anlamayın, emeğe saygı gerek...

1 Temmuz 2011 Cuma

Ankara Simidi ve İstanbul Simidi...

    Beğenerek takip ettiğim blog olan "Anne Kaz"dan iznini alarak yazının tamamını yayınlıyorum yani eksiltme-artırma, değişiklik yoktur. Ayrıca kendisine simitimiz hakkında güzel detaylar verdiği için de çok teşekkür ediyorum, kolay gelsin Anne Kaz :D

    Ankara İstanbul iki farklı şehir İstanbullulara göre Ankara’nın en güzel yanı İstanbul’a dönüş anı, Ankaralılara göre ise İstanbul tam bir keşmekeş. Rekabet simitlere de fena halde yansımış durumda. İstanbul’dayken en çok özlediğim şeylerden birisi Ankara simidi. Şöyle ki:


♥ Ankara simidi yanık değildir bilakis pekmezle pişirildiği için daha lezzetlidir koyu rengini de oradan alır.


♥ Ankara simidi yerken susamları İstanbul simidinde olduğu kadar her yerinize dökülmez bu sağlayan yine pekmezdir.


♥ Ankara simidi yağsız yapılır o yüzden hafif bir kahvaltı için uygundur.


♥ Ankara simidi yapılırken içine az miktarda maya katılır o yüzden mideyi rahatsız etmez.


♥ Ankara simidi peynir suyuyla yapılır o yüzden daha sağlıklı ve protein miktarı daha yüksektir.


♥ Ankara simidi sanıldığı gibi memur kahvaltısı değildir ben özel sektörde çalışıyorum ve kolaylıkla yiyorum =) iğrencim


♥ Ankara simidi ucuzdur. Bazı büyük boy ve simit sarayları dışında belediye tezgahlarında satılan simitler 50 kuruştur. 50 kuruşa bir çay alıp 1 liraya kahvaltı yapabilirsiniz.


♥Akşam eve dönüşte 7 tanesi 1 liraya düşen akşam simitlerinden 14 tane alınıp eve gidince ipin ucu kaçabiliyor. Yaşasın mikrodalga fırın.


♥ Ankara simidi mikrodalga için sadece 1 kereliğine uygundur 2. veya. 3. ısınışta kayış gibi olur.


♥ Çeşidi boldur Yüksel, Selanik caddesi üzerindeki simit saraylarından çikolatasından zeytinlisine kadar binbir çeşidir vardır.


♥ Ankara simidi fotoğraftaki gibi olur ki flickr den alınmıştır. Burma şeklinde Ankara simidi olmaz burmalıysa o Ankara simidi değildir, ya da çakma Ankara simididir yeyince hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.


♥ Ankara simidi yumuşak olmaz, dişlerinizin arasına aldığınızda önce bir çıtırtı duymanız lazım ki bu taze fırından çıkmışlar için geçerlidir. Her zaman bulunmaz.


♥ İstanbul’da Ankara simidi yapılmaması çok manidardır ne demek isteniyor acaba? =)


♥ Ankara simidi yersiz espriler için çok uygundur, sarayda yemek yedik, öğlene susamlı tavuk, gibi.. :P çok gerekli değildi bu madde sanki..4 yorum:

 1. aşkolsun Sibelcim İzmir'in gevreğini unutmuşsun:)))

  YanıtlaSil
 2. Obrigada querida pela visita, seja sempre bem vinda...

  YanıtlaSil
 3. Gevreği de siz yazın Noblesse, biz Ankaralılar simitimize sahip çıktık :D Sevgiler canım...

  Celena, thanks...

  YanıtlaSil
 4. canım simit çekti:(
  :)))))))))))

  YanıtlaSil

Canlarımın Güzel Düşünceleri...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...