RİCA ve HATIRLATMA

Paylaşmak elbette çok güzel. Ama ürün veya tasarımın sahibini hiçe sayarak kendine maletmek bence hiç hoş değil. Bu hususta daha duyarlı olmanızı, yayınlarınızda kaynağınızı belirtmenizi özellikle rica ediyor,

"5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası" gereği eser sahibinden izin alınmadan, web sitelerine yüklenmiş olan fotoğraf ve makalelerin kopyalanması, saklanması ve kullanılması suçtur !!!


diye tekrar hatırlatmak istiyorum. Lütfen yanlış anlamayın, emeğe saygı gerek...

13 Ocak 2010 Çarşamba

Kolay ve Şık Peçetelik

.
Bu peçetelik de Bel-Mek kursundan, bu çalışmayı çok severek yapmıştım. Hediye olarak da çok şık duruyor, hem de çok kullanışlı. Bu sebeple saklanmak yerine kullanıldığı için her zaman hatırlanıyorsunuz.

Hediye olarak götürmek için bu peçeteliklerden çokça yapmıştım. Annelere, gelinimize, görümceme, arkadaşlarıma, kısacası sevdiğim insanlara benden el emeği bir hediye vermiş oldum. Kullanıldığını gördükçe de çok hoşuma gidiyor. Ayrıca elimde kalan peçetelikler de var, ben de onları pasaj’da satmayı düşünüyorum. Belki bir alıcısı çıkar…

Şimdi size bu peçeteliği nasıl yaptığımı anlatayım…

Malzemeleri;

• İstenilen renk ve desende kapitone kumaş,
• İstenilen desende kenar danteli,
• Biye için uygun renkte saten kurdele,
• 4 adet birleştirme yeri için süs (ben kurdele seçtim, ama meyveli, çiçekli ya da hayvanlı bir süs de seçilebilir, size kalmış),
• Kesimde yardımcı olacak artı ( + ) şeklide şablon (ben içine koymayı düşündüğüm büyük boy peçetelerin çapraz ölçüsünden 7 cm. daha büyük çapta bir şablonu kullandım).Yapılışı;

• Kapitone kumaşı düz tarafından ikiye katlıyoruz, daha önce hazırladığımız artı şeklinde bir şablon yardımıyla kapitonelerimizi kesiyoruz ve iğnelerle tutturuyoruz.
• Kenar dantellerini önce dikiş makinesinde büzgü yapıyoruz (her 2 - 2,5 cm.’de 0,5 – 1 cm. katlanacak şekilde) ve bu dantelleri kapitone kumaşın uçlarına teyelliyoruz.
• Kapitone ve dantelin birleşim yeri üzerine hem düzgün görünsün hem de albenili olsun diye saten kurdeleyi de teyelliyoruz.
• Dikiş makinesinde bu dantel ve biyenin üzerinden makine çekiyoruz.
• Son olarak da uçları ikişerli tutturup, tutturma yerlerine de kurdele süslerimizi dikiyoruz. Peçeteliğimiz hazır.

Kursta bütün arkadaşlarım bu peçetelikten yaptı ama herkesin elinden çıkan bu çalışma çok farklıydı. Kimisi çiçekli süs kullandı, kimisi kenarını tamamen dikti, kimisinin kumaşı farklı renk ve desendeydi. Hepsinin kendine göre çok değişik bir havası vardı.

Nasıl yaparsanız yapın, ne kullanırsanız kullanın, yeter ki birbirlerine yakıştırın. Eminim sizinde hediye ettiklerinizin de çok hoşuna gidecektir. Yapımı çok basit, hem de çok ucuza işlevsel bir ürün yapmış olacaksınız.

Güle güle kullanın.

...

2 yorum:

  1. GERÇEKTEN YAPTIĞINIZ HERŞEYE BAYILDIM . ELLERİNİZE SAĞLIK . BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM .

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim arkadaşım :D Sevgiyle kal...

      Sil

Canlarımın Güzel Düşünceleri...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...